• Post author:

Dziś 22. Niedziela Zwykła. O godzinie 15.15 Nieszpory niedzielne.

█ 3 sierpnia swoją rocznicę urodzin obchodził ks. wikary Mateusz Iwanecki. Jak podawaliśmy wcześniej, z racji urlopu solenizanta, Msza w jego intencji będzie odprawiona dzisiaj o godzinie 10.30.

█ W tym tygodniu od poniedziałku wraca normalny porządek Mszy św. Msze św. będą sprawowane o godzinie 6.30, 8.00 i 18.00.

█ W poniedziałek o godzinie 10.00 w naszej Bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji Powiatowych Obchodów Inauguracji Roku Szkolnego i 60-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie. Z kolei o godzinie 12.00 odbędzie się Msza św. z okazji Kapituły Generalnej ss. Jadwiżanek.

█ Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W czwartek o godzinie 16.30 zostanie  odprawiona Msza św. w intencji uczniów, nauczycieli, katechetów, rodziców i wychowawców o dary Ducha św. Prosimy uczniów klas I o przyniesienie przyborów szkolnych, które pobłogosławimy. Od 15.30 okazja do Spowiedzi św. dla dzieci.

█ W nadchodzącym tygodniu przypada I czwartek miesiąca, kiedy to modlimy się o nowe powołania, zachowanie powołań i uświęcenie duchowieństwa.

█ Okazja do Sakramentu Pokuty w Bazylice jest codziennie od poniedziałku do soboty od 6.00-6.30, 7.30-8.00 i 16.00-17.00 (w czwartek 15.30-16.30).

Kancelaria Parafialna w tym tygodniu będzie czynna wyjątkowo w środę i czwartek od 16.00 do 18.00, a nie w piątek od 9.00 do 11.00, ponieważ w tym dniu przypada Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli Odpust. Od środy 20 września rozpoczniemy przyjmowanie intencji mszalnych za zmarłych na rok 2024. Początek od godziny 15.00.

Parafialny Zespół CARITAS dziękuje za zbiórkę środków czystości i artykułów szkolnych dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej sióstr Salezjanek w Pogrzebieniu. Bóg zapłać.

█ W zakrystii i kiosku parafialnym jest do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego” i „Pani Uśmiechniętej.

█ Dziś kolekta na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, a za tydzień odpustowa kolekta inwestycyjna. Bóg zapłać!

 

OGŁOSZENIA DOTYCZĄCE ODPUSTU

 

ŚRODA (6 WRZEŚNIA)

█ W środę o godzinie 19.00 w bazylice spotkanie organizacyjne dla służby liturgicznej, nadzwyczajnych szafarzy, młodzieży oazowej oraz wszystkich osób, które do tej pory pomagały lub po raz pierwszy chciałyby przyjść pomóc przy organizacji odpustu. Zapraszamy.

 

PIĄTEK (8 WRZEŚNIA)

█ To uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a więc sam dzień patronalny naszej parafii i kościoła.

█ Msze będą sprawowane tylko o godzinie 7.00, 9.00, 10.30 i 12.00. Kolekt w tym dniu będzie przeznaczona na organizację tegorocznego odpustu.

█ Intencje mszalne, które były planowane na godzinę 16.30 i 18.00 będą odprawione w innym terminie.

█ Nie będzie Mszy popołudniowej i wieczornej ze względu na wieczorny koncert w tym dniu.

█ O godzinie 18.00 zapraszamy na niezwykły premierowy koncert w bazylice: „ORATORIUM PSZOWSKIE”. Dzieło –  rozpisane na orkiestrę, chór i solistów – zostało specjalnie skomponowane na zakończenie naszego Jubileuszu. Szczegóły na temat autorów i wykonawców znajdują się na plakacie. Zapraszamy parafian i gości na to wydarzenie, liczymy na ogromne zainteresowanie i uczestnictwo w tym historycznym wydarzeniu.

█ Osoby starsze i schorowane będą mogły wysłuchać koncertu za pomocą kanału parafialnego na serwisie YouTube. Zapewniamy tam profesjonalną transmisję telewizyjną z tego wydarzenia.

 

SOBOTA (9 WRZEŚNIA)

█ W godzinach porannych odwiedzimy naszych chorych i seniorów z posługą sakramentalną. Podopiecznych jak zawsze zgłaszamy w zakrystii  do czwartku.

█ O godzinie 18.00 sprzed kapliczki w Kokoszycach (przy domu na ulicy Pszowskiej 243) wyruszy do pszowskiej bazyliki procesja z obrazem Pani Uśmiechniętej. Nastąpi tam symboliczne przekazanie obrazu Maryjnego oraz hołd Maryi składany przez poszczególne stany. To nabożeństwo ma być nawiązaniem do historycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w 1723, kiedy to wodzisławscy parafianie przekazali nam w tym miejscu odremontowany przez Fryderyka Siedleckiego obraz Pani Uśmiechniętej.

█ Po przyjściu do bazyliki rozpocznie się Nabożeństwo Maryjne zakończone Apelem Jasnogórskim i koncertem pieśni maryjnych wykonywanych – jak za dawnych lat – z balkonu bazyliki.

█ W związku z procesją wyjątkowo nie odbędzie się w tym roku Droga Krzyżowa na Kalwarii Pszowskiej.

█ Mamy świadomość trudności transportu pomiędzy pszowską bazyliką a kokoszycką kapliczką. Będzie zapewniony darmowy przejazd busikiem dowożącym wiernych do Kokoszyc. Aby z niego skorzystać prosimy zapisać się na listę w zakrystii.

█ Zachęcamy do przystrojenia trasy procesji (ulica Pszowska): ulicy, płotów i domów.

NIEDZIELA (10 WRZEŚNIA)

█ Przypada wtedy liturgiczny obchód Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwany Wielkim Odpustem w Pszowie. Jest to też zakończenie Jubileuszu.

█ Msze sprawowane będą o godzinie: 7.00, 9.00, 11.00 (Suma Odpustowa), 16.30 i 18.00. Kolekta w tym dniu przeznaczona będzie na inwestycje i remonty w parafii.

█ O godzinie 10.00 Rozpoczną się rozważania różańcowe. Rozważania i homilię będzie głosił ks. Jerzy Szymik, na Sumie Odpustowej homilię wygłosi abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.

█ Po Sumie Odpustowej będzie okazja do wspólnego świętowania na farskim ogrodzie (poczęstunek i odpoczynek). Wejście od ulicy Niepodległości (przez bramę od strony Szkoły Podstawowej nr 4).
█ O godzinie 14.00 zapraszamy na Koncert Maryjny w wykonaniu pszowskiej młodzieży.

█ O godzinie 15.30 Uroczyste Nieszpory Odpustowe.

█ Spowiedź w tym dniu będzie odbywała się od godziny 10.00 w konfesjonałach na placu kościelnym (od strony ulicy Bohaterów Westerplatte).

█ Modlimy się o dobrą pogodę oraz o bezpieczeństwo dla nas samych i pielgrzymów.

█ Zakrystia w dniu odpustu będzie całkowicie wyłączona ze sprzedaży prasy i dewocjonaliów. Zapraszamy do kiosku parafialnego.

█ Ze względu na bezpieczeństwo wiernych oraz swobodę wjazdu zabezpieczenia medycznego i wozów technicznych na uroczystości, plac kościelny będzie w niedzielę całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego. Prosimy nie przestawiać samowolnie barierki i nie parkować w tym dniu samochodów za kościołem. To utrudnienie będzie trwało cały dzień. Dziękujemy za zrozumienie i dostosowanie się do naszej corocznej prośby.

█ Do 10 września obowiązuje dekret wydany przez Penitencjarię Apostolską mówiący, że w pszowskim kościele codziennie w czasie trwania jubileuszu można uzyskać odpust zupełny. Warunkami są: bycie w stanie łaski uświęcającej (spowiedź), przyjęcie komunii, odmówienie „Ojcze Nasz”, „Wierzę w Boga” i modlitwa w intencjach papieża oraz odmówienie dowolnych wezwań do Matki Bożej.

█ Myśląc o starszych i schorowanych parafianach oraz o pielgrzymach z daleka, Suma Odpustowa będzie profesjonalnie transmitowana z ołtarza polowego na parafialnym kanale YouTube. Wejście za pomocą tego samego adresu, na jakim odbywa się stacjonarna codzienna transmisja Mszy. Prosimy jednak, aby transmisja nie zwalniała nas z uczestnictwa w Sumie Odpustowej. 300-lecie Obrazu jest wydarzeniem historycznym, bądźmy tego dnia razem, każdy z nas ma tu swoje miejsce i jest najserdeczniej zaproszony na Urodziny Matki Bożej.