• Post author:

█ Dziś 5. Niedziela Zwykła. Od dzisiaj przez kolejne dni, poniedziałek i wtorek, przeżywamy czterdziestogodzinne nabożeństwo, polegające na całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Plan Adoracji umieszczony jest w gablotce, gazetce i stronie internetowej. Dzisiaj po każdej Mszy św. nabożeństwo przebłagalne. Na godzinę 15.15 zapraszamy na Nieszpory niedzielne. Od dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

█ W środę 17 lutego przypada Środa Popielcowa. To szczególny dzień, kiedy to przyjmiemy na nasze głowy poświęcony popiół na znak pokuty i nawrócenia. Msze św. sprawować będziemy o godzinie 6.30, 8.00, 16.30 i 18.00. To dzień postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W tym dniu kolekta będzie zebrana jako jałmużna postna.

█ Wraz z Środą Popielcową w całym Kościele rozpoczynamy czas Wielkiego Postu, który służy przygotowaniu do obchodu Misterium Paschalnego. To czas pokuty i miłosierdzia. W Wielkim Poście chcemy rozważać Mękę Pańską uczestnicząc w nabożeństwach pasyjnych:

– w każdy piątek Droga Krzyżowa rano po mszy św. o godzinie 8.00 i popołudniu o godzinie 17.15

– w każdą niedzielę o godzinie 15.15 Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym.

Zalecania za zmarłych, których będziemy wspominać w czasie Drogi Krzyżowej, można składać w zakrystii i do skarbony przed zakrystią. Droga Krzyżowa na Pszowskiej Kalwarii, którą odprawialiśmy w soboty, z racji pandemii zostaje na razie odwołana, a w miarę możliwości przywrócona, co zostanie wcześniej ogłoszone.

█ W czwartek 18 lutego o godzinie 16.30 odprawimy Mszę św. szkolna, na którą zapraszamy szczególnie dzieci z klasy III szkoły podstawowej nr 2 i 4, a za tydzień 25 lutego ze szkoły nr 1 oraz dzieci wczesnokomunijne, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii św. Po Mszy św. poświęcimy tym dzieciom medaliki, świece i książeczki.

█ W I piątek Wielkiego Postu / czyli w tym tygodniu / przypada Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Zachęcamy do podejmowa­nia zwłaszcza w tym dniu modlitwy i dzieł pokutnych w intencji osób, które zostały skrzywdzone we wspólnocie Kościoła.

█ Od 28 lutego czyli od drugiej niedzieli Wielkiego Postu, przez kolejne dwie niedziele, będziemy przeżywać Wielkopostne Parafialne Rekolekcje Niedzielne. To dość eksperymentalna forma rekolekcji wymuszona trochę przez stan pandemii. Chcąc dotrzeć do jak największego grona parafian, w te trzy niedziele zostaną wygłoszone nauki rekolekcyjne. Już dziś zapraszamy do przeżywania tego czasu we wspólnocie zgromadzonych w Bazylice, ale także dzięki łączom internetowym.

█ Papież Franciszek specjalnym Listem Apostolskim ustanowił w całym Kościele ROK  ŚWIĘTEGO JÓZEFA, który potrwa do 8 grudnia tego roku. Ojciec św. zachęca abyśmy na nowo odkryli tę niezwykłą postać i ku niemu zwrócili się w naszych modlitwach, pamiętając, że jest on Oblubieńcem Najświętszej Dziewicy, Patronem i Opiekunem  Kościoła. Z racji tego Roku Jubileuszowego Ojciec św. udzielił daru specjalnych Odpustów, zaś nasz Arcybiskup Wiktor Skworc ustanowił w naszej archidiecezji Kościoły Jubileuszowe, a wśród nich Pszowską Bazylikę. Tekst Dekretu Arcybiskupa zamieściliśmy w poprzednim numerze „Pani Uśmiechniętej” a także można go znaleźć na naszej parafialnej stronie internetowej. Proszę się z tym zapoznać, aby dowiedzieć się w jaki sposób można te odpusty uzyskać.

W związku z czasem Jubileuszu, wprowadzamy w każdy wtorek nabożeństwo do św. Józefa, po Mszy św. o godzinie 8.00. Odprawiać je będziemy przy ołtarzu bocznym dedykowanym temu Świętemu Patronowi. Nawiedzajmy to miejsce, zyskujmy odpusty, wzywajmy jego orędownictwa.

█ Duszpasterze dziękują wszystkim Parafianom za wspólną modlitwę i złożone ofiary na rzecz parafii w ramach tegorocznej kolędy, która ze względu na epidemię miała inny niż dotychczas charakter. Bóg zapłać!

Kancelaria Parafialna jest czynna w czwartek w godzinach od 16.00 do 18.00 i w piątek od 9.00 do 11.00. Są jeszcze wolne intencje mszalne na luty i marzec o godzinie 6.30 i 8.00.

█ Przypominamy o przestrzeganiu przepisów sanitarnych.

█ Dziś comiesięczna kolekta inwestycyjna . Za tydzień kolekta na zakup opału. Bóg zapłać!