• Post author:

█ Dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Zielone Świątki. Jest to święto dopełnienia Tajemnicy Paschalnej, przekazania jej w życie i działanie Kościoła Dziś można uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie hymnu: „Przybądź Duchu  Stworzycielu” i spełnienie zwykłych warunków odpustu. Dziś pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej. Ks. abp Wiktor Skworc zaprasza do uczestnictwa duchowego w pielgrzymce poprzez transmisję telewizyjną, jaka zostanie przeprowadzona z Bazyliki piekarskiej od godziny 13.00.

█ Jutro w poniedziałek przypada Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Jest to również Misyjny Dzień Chorych.

█ Od poniedziałku rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego.

█ We wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie Katechezy Dorosłych w salce GCI za probostwem.

█ W czwartek obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pamiętajmy w modlitwie o powołanych i módlmy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

█ W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota nowego miesiąca. Zachęcamy do Spowiedzi św. W naszej Bazylice okazja do Sakramentu Pokuty jest codziennie od poniedziałku do soboty rano przed Mszą św. od godziny 6.00 do 6.30 i od 7.30 do 8.00, oraz po południu od 16.00 do 17.00.

█ W piątek od godziny 16.00 I Spowiedź dzieci komunijnych, a w sobotę o godzinie 10.00 Uroczystość I Komunii św. dzieci wczesno komunijnych i uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 2.

█ Za tydzień w niedzielę obchodzimy Uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

█ Zostają przywrócone odwiedziny chorych parafian i seniorów z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad. Odwiedziny chorych będą miały miejsce w najbliższa sobotę 6 czerwca od godziny 7.30. Podopiecznych jak zawsze zgłaszamy do czwartku w zakrystii.

█ W stałych godzinach jesteśmy do dyspozycji w  Kancelarii Parafialnej. Prosimy o załatwienie spraw związanych z zamówionymi intencjami Mszy św. oraz opłat cmentarnych, porządkowych.

█ Zgodnie z najnowszym zarządzeniem Ks. Arcybiskupa, które w całości zamieszczamy na naszej stronie internetowej i w gablotce zniesiono ograniczenia co do ilości uczestników liturgii. Jednocześnie utrzymano w mocy obowiązek noszenia maseczek w obiektach zamkniętych. Z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt (por. KKK 2180, 2181, 2182.). W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji w mediach oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej. Nadal przyjmujemy Komunii św. na rękę.

█ Jak widzimy sytuacja z dnia na dzień ulega różnym zmianom. Mając na względzie egzaminy klas 8 oraz wszystkie sprawy związane z wyborem szkoły w ramach przygotowania do Sakramentu Bierzmowania odbędzie się kolejna katecheza połączona ze Mszą Świętą i możliwością Sakramentu Spowiedzi Świętej we wtorek 2.06.2020 o godzinie 19.00 w Bazylice. Jeśli kandydat z racji sobie znanych poważnych powodów nie będzie mógł być w Bazylice na Mszy Świętej, proszony jest o uczestnictwo w formie online w powyższej Mszy Świętej, która będzie transmitowana na kanale Youtube. Będą przekazane pomocne informacje w celu odpowiedniego duchowego przygotowania się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania. Prosimy kandydatów o przyniesienie kart informacyjnych, które otrzymali do wypełnienia na ostatnim spotkaniu.

█ Dziś kolekta na potrzeby archidiecezji z przeznaczeniem na sfinansowanie prac związanych z odnowieniem kurii i katedry. Za tydzień kolekta na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W dalszym ciągu ofiary na potrzeby parafii można składać do skarbony w tyle kościoła lub bezpośrednio na konto parafii. Wyrażamy szczere podziękowanie za każdą złożoną ofiary i zrozumienie. Bóg zapłać !