• Post author:

SŁOWO ARCYBISKUPA W ZWIĄZKU Z OTWARCIEM DOMU „NAZARET” W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Siostry i Bracia, 
Drodzy diecezjanie,

„Nazaret jest szkołą, w której zaczyna się pojmować życie Jezusa: jest to szkoła Ewangelii. Tutaj przede wszystkim uczymy się patrzeć, słuchać, rozważać
i przenikać głębokie i tajemne znaczenie tego bardzo prostego, pokornego i jakże pięknego objawienia się Syna Bożego”.

To słowa z przemówienia św. papieża Pawła VI, wygłoszonego przed laty w Nazarecie. Przywołuję je z okazji otwarcia i poświęcenia Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego „Nazaret” w Piekarach Śląskich. Uroczystość ta odbyła się w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2024 roku.

Chciałbym, aby piekarski „Nazaret” był prawdziwą szkołą Ewangelii. Aby wszystko, co tam się będzie działo – rekolekcje, spotkania formacyjne, dni skupienia, warsztaty, wykłady – przybliżało nas do Ewangelii i napełniało jej duchem; aby dawało nam siłę do życia Dobrą Nowiną na co dzień.

Mam nadzieję, że to miejsce przyczyni się również do rozsławienia sanktuarium piekarskiego nie tylko w naszej archidiecezji, ale i poza jej granicami. „Nazaret”, zlokalizowany między piekarską bazyliką a piekarską kalwarią, serdecznie zaprasza w swe gościnne i eleganckie progi zarówno pielgrzymów, jak i turystów.  Teraz będziemy mogli zatrzymać się w Piekarach na dłużej, i to w bardzo dobrych warunkach, aby medytować Mękę Chrystusa i wierną postawę Maryi, Matki sprawiedliwości i miłości społecznej.

Troski o ten dom podjęła się Caritas naszej archidiecezji, instytucja sprawdzona i godna zaufania.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez lata przyczyniali się do powstania „Nazaretu”, przekazując pieniądze na jego budowę oraz otaczając to dzieło swoją modlitwą i wspierając duchowymi ofiarami. Dziękuję diecezjanom za hojne
i systematyczne wspieranie darem materialnym, a  abp. Wiktorowi, któremu bardzo zależało na powstaniu tego ośrodka, za ogromne zaangażowanie w  jego budowę.

Zapraszam do korzystania z tego pięknego miejsca. Zapraszam was do Domu. Do Nazaretu!

Z modlitwą i błogosławieństwem
Wasz biskup Adrian

Poświęcenie domu odbyło się 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Poprzedziła je Msza sprawowana w kaplicy św. Rodziny. Liturgii przewodniczył abp Adrian Galbas, homilię wygłosił abp senior Wiktor Skworc.

Na zakończenie Mszy Świętej abp Adrian Galbas powiedział, że chciałby, aby Dom rekolekcyjno-pielgrzymkowy Nazaret był „prawdziwą szkołą Ewangelii”. – By to wszystko, co tu się będzie działo: rekolekcje, spotkania formacyjne, dni skupienia, warsztaty, wykłady, itd. przybliżało do Ewangelii i napełniało jej duchem, by dawało siłę do codziennego życia Ewangelią – mówił.

– Mam także nadzieję, że to miejsce przyczyni się jeszcze bardziej do rozsławienia sanktuarium piekarskiego. „Nazaret”, zlokalizowany między piekarską bazyliką a kalwarią, serdecznie zaprasza w swe gościnne i eleganckie progi tak pielgrzymów, jak i turystów. Teraz będziemy mogli zatrzymać się tu na dłużej, i to w bardzo dobrych warunkach, aby medytować Mękę Chrystusa i wierną postawę Maryi, Matki sprawiedliwości i Miłości społecznej – podkreślił metropolita katowicki.

Dodał, że bezpośrednią troskę o „Nazaret” podejmie archidiecezjalna Caritas. Jednocześnie podziękował tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Wyraził wdzięczność wszystkim diecezjanom za modlitwę oraz pomoc materialną przy jego budowie. Szczególne podziękowanie złożył na ręce abp. seniora Wiktora Skworca, któremu „bardzo zależało na powstaniu tego miejsca i który bardzo angażował się w jego budowę”.

Budowę ośrodka „Nazaret” rozpoczęto w 2015 roku decyzją metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Na miejsce powstania budynku wybrano przylegający do starego domu obszerny ogród, a także niezagospodarowaną dotąd część piekarskiej kalwarii. Podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców w maju 2015 roku teren pod budowę „Nazaretu”, poświęcił abp Wiktor Skworc. Rok później kardynałowie i biskupi polscy na czele z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem podpisali akt erekcyjny budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego.

W nowym ośrodku jest 108 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, jadalnia, część restauracyjna jadalni, sala telewizyjna z funkcją kawiarni, sala rekreacyjna oraz przestronne zaplecze gospodarcze.

Sercem domu jest kaplica św. Rodziny. W ołtarzu głównym umieszczony został fragment skały z domu Maryi i Józefa z Nazaretu. Został on poświęcony przez papieża Franciszka w kwietniu 2015 roku w Rzymie. Poza tym znalazł się tam również obraz Matki Bożej Piekarskiej. W roku 2015 ogłoszonym Rokiem Życia Konsekrowanego peregrynował on po klasztorach żeńskich i męskich Archidiecezji Katowickiej. Docelowo był on przeznaczony dla otwartego dziś domu „Nazaret”.

ks. Rafał Skitek / Radio eM / eKAI

You are currently viewing PIEKARSKI „NAZARET” JUŻ DZIAŁA!
DCIM105MEDIADJI_0420.JPG