• Post author:

█ Dziś 6. Niedziela Wielkiego Postu, Niedziela Palowa Męki Pańskiej. W czasie każdej Mszy św. błogosławimy gałązki palmowe, zaś o godzinie 10.30 gromadzimy się przy ołtarzu polowym z boku Bazyliki, gdzie rozpoczniemy liturgię pobłogosławienia palm z uroczystym wejściem do kościoła. Dzisiaj o godzinie 12.00 Msza św. urodzinowa w intencji ks. Wikarego Jakuba Dudka. Na godzinę 15.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

█ Dziś przypada kolejna rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. W łączności z wieloma naszymi rodakami, pragniemy zgromadzić się dziś o godzinie 21.30 przy tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawłowi II na Pszowskim Rynku, aby tam odmówić różaniec w obronie Św. Jana Pawła II, w obronie naszych najświętszych wartości i o odnowę moralną Narodu Polskiego.

█ Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Okazja do Spowiedzi św. w Bazylice w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę pół godziny przed Mszą św. od 6.00 do 6.30 i od 7.30 do 8.00, potem od 16.00 do 17.00 i wieczorem od 19.00 do 20.00.  Nie spowiadamy w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek spowiedź od 7.00 do 12.00 i od 14.00 do 17.00; w Wielką sobotę od 7.00 do 16.00.

Kancelaria Parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna tylko w Wielką Środę od 16.00 do 18.00, a potem dopiero po Świętach.

Święte Triduum Paschalne:

– Wielki Czwartek – o godzinie 18.00 Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Adoracja w ciemnicy do 22.00. W tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, wypełniając następujące warunki: udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie „Przed tak wielkim Sakramentem”.

– Wielki Piątek Męki Pańskiej – o godzinie 9.00 – modlitwa brewiarzowa, tzw. „Ciemna Jutrznia”, na którą zaprasza młodzież; o godzinie 15.00 wyjście na Drogę Krzyżową na Kalwarię Pszowską. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00; adoracja przy Bożym Grobie do godziny 22.00. Odpust zupełny można zyskać przez pobożny udział w adoracji Krzyża, ucałowanie Krzyża. W tym dniu obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kościół zachęca do zachowania wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę do Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota – o godzinie 9.00 – tzw. „Ciemna Jutrznia”; adoracja przy Bożym Grobie od godziny 7.00 do 16.00. Po godzinie 16.00 nastąpi porządkowanie świątyni i przygotowanie ceremonii wieczornych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie miało miejsce o godzinie 12.00, 13.00 i 14.00. Gromadzimy się o wyznaczonej godzinie przy ołtarzu polowym z boku Bazyliki. O godzinie 19.00 rozpocznie się Wigilia Paschalna połączona z procesją rezurekcyjną. Gromadzimy się przed Bazyliką przy rozpalonym ogniu. Prosimy, aby ze sobą przynieść świece i wodę do poświęcenia. Zapraszamy poczty sztandarowe.

Za tydzień NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO. Msze św. jak w każdą niedzielę. Na 15.15 zapraszamy na Uroczyste Świąteczne Nieszpory. W Poniedziałek Wielkanocny – II Dzień Świąt. Msze św. również w porządku niedzielnym.

█ W minioną niedzielę Ks. Abp Wiktor włączył do grona nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii 4. nowych naszych parafian: Pana Przemysława Juzka, Grzegorza Kowola, Mateusza Szymiczka i Michała Witka. To też okazja do przypomnienia, że ich główną posługą jest zanoszenie Komunii św. chorym i starszym parafianom w niedziele i święta. Prosimy, aby w zakrystii zapisać swoich podopiecznych, którym nasi szafarze chętnie usłużą zanosząc Pana Jezusa do domu.

█ W kiosku parafialnym i zakrystii, jak zawsze, jest do nabycia nowy numer GOŚCIA NIEDZIELNEGO oraz GOŚĆ EXTRA , a także nasza gazetka parafialna z ważnymi informacjami dotyczącymi Wielkiego Tygodnia.

█ Dziś kolekta na bieżące potrzeby naszej wspólnoty parafialnej, a szczególnie na wystrój świąteczny naszej Bazyliki; w czasie ceremonii kolekta na Boży Grób w Jerozolimie i Chrześcijan w Ziemi Świętej; za tydzień świąteczna kolekta inwestycyjna; w II Dzień Świąt kolekta na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

█ Ofiary na kwiaty do ciemnicy i Bożego Grobu można składać u s. Agaty lub w zakrystii. Bóg zapłać!