• Post author:

Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W czasie każdej Mszy św. błogosławimy gałązki palmowe, zaś o godzinie 10.30 gromadzimy się przy ołtarzu polowym z boku Bazyliki, gdzie rozpoczniemy liturgię pobłogosławienia palm z uroczystym  wejściem do kościoła. 

Na godzinę 15.15 zapraszamy dzisiaj na ostatnie Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym.

Dziś w katedrze o godzinie 14.00 odbywa się spotkanie młodzieży w ramach XXXIII Światowego Dnia Młodzieży.

Witamy diakona Artura Srogę, który rozpoczął w naszej parafii swój staż przed przyjęciem świeceń kapłańskich. Życzymy mu obfitości łask Bożych i opieki naszej Pani Uśmiechniętej.

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego:

– Wielki Czwartek – o godzinie 18.00 Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Adoracja w ciemnicy do 22.00.  W tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, wypełniając następujące warunki: udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie „Przed tak wielkim Sakramentem”.

– Wielki Piątek Męki Pańskiej – o godzinie 8.00 – modlitwa brewiarzowa, tzw. „Ciemna Jutrznia”, na którą zaprasza młodzież; o godzinie 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i wyjście na Drogę Krzyżową na Kalwarię. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00;  adoracja przy Bożym Grobie do godziny 22.00.  Odpust zupełny można zyskać przez pobożny udział w adoracji Krzyża, ucałowanie Krzyża. W tym dniu obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kościół zachęca do zachowania wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę do Mszy św. Wigilii Paschalnej.  

Wielka Sobota – o godzinie 8.00 – modlitwa brewiarzowa, tzw. „Ciemna Jutrznia”; od godziny 7.00 do godziny 16.00 – adoracja przy Bożym Grobie. Po godzinie 16.00 nastąpi porządkowanie świątyni i przygotowanie ceremonii wieczornych. O godzinie 12.00, 13.00 i 14.00 i 15.00 będzie miało miejsce błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Gromadzimy się o wyznaczonej godzinie przy ołtarzu polowym z boku Bazyliki. O godzinie 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godzinie 19.00 rozpocznie się Wigilia Paschalna połączona z procesją rezurekcyjną. Prosimy, aby ze sobą przynieść świece i wodę do poświęcenia. Zapraszamy poczty sztandarowe.

Plan spowiedzi św. przed Świętami wywieszony jest w gablotce, w „Pani Uśmiechniętej” i na stronie internetowej parafii.  Proszę się z nim zapoznać. Nie odkładajmy spowiedzi św. na ostatnią chwilę.

Za tydzień NIEDZIELA  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO –       Msze św. jak w każdą niedzielę. Na 15.15 zapraszamy na Uroczyste Świąteczne Nieszpory.

W Poniedziałek Wielkanocny – II Dzień Świąt – Msze św. również w porządku niedzielnym.

Kancelaria Parafialna będzie nieczynna od Wielkiego Czwartku do Wtorku Wielkanocnego.

W kiosku parafialnym są do nabycia: nowy numer „Gościa Niedzielnego” i „Pani Uśmiechniętej” z pełnym programem nabożeństw Wielkiego Tygodnia.

U s. Agaty lub w zakrystii można złożyć datki na dekoracje związane z Ciemnicą i Bożym Grobem, oraz na zakup kwiatów.

Ks. Jerzy Szymik we wtorek wielkanocny, 3 kwietnia, obchodzi 65 urodziny. Zaprasza serdecznie w tym dniu wszystkich parafian na Mszę św. o g. 18.00 do Bazyliki, a od 16.00 do 24.00 do MOKu na spotkanie pełne muzyki, poezji i radości.

Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na zapłacenie rachunków za gaz i energię elektryczna. W czasie Ceremonii kolekta będzie zebrana na Boży Grób w Jerozolimie i jako pomoc chrześcijanom żyjącym w Ziemi Świętej. Kolekta w Wielkanoc, to świąteczna kolekta parafialna. W poniedziałek Wielkanocny kolekta na Wydział Teologiczny UŚ i KUL. Bóg zapłać!