• Post author:

█  Dziś 6. Niedziela Wielkiego Postu, Niedziela Palowa Męki Pańskiej. W czasie każdej Mszy św. błogosławimy gałązki palmowe, zaś o godzinie 10.30 gromadzimy się przy ołtarzu polowym z boku Bazyliki, gdzie rozpoczniemy liturgię pobłogosławienia palm z uroczystym  wejściem do kościoła. Na godzinę 15.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

Święte Triduum Paschalne:

– Wielki Czwartek – o godzinie 18.00 Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Adoracja w ciemnicy do 22.00.  W tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, wypełniając następujące warunki: udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie „Przed tak wielkim Sakramentem”.

– Wielki Piątek Męki Pańskiej – o godzinie 9.00 – modlitwa brewiarzowa, tzw. „Ciemna Jutrznia”, na którą zaprasza młodzież; o godzinie 15.00 wyjście na Drogę Krzyżową na Kalwarię Pszowską. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00;  adoracja przy Bożym Grobie do godziny 22.00.  Odpust zupełny można zyskać przez pobożny udział w adoracji Krzyża, ucałowanie Krzyża. W tym dniu obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kościół zachęca do zachowania wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę do Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota – o godzinie 9.00 – tzw. „Ciemna Jutrznia”; adoracja przy Bożym Grobie od godziny 7.00 do 16.00. Po godzinie 16.00 nastąpi porządkowanie świątyni i przygotowanie ceremonii wieczornych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie miało miejsce o godzinie 12.00, 13.00 i 14.00. Gromadzimy się o wyznaczonej godzinie przy ołtarzu polowym z boku Bazyliki. O godzinie 19.00 rozpocznie się Wigilia Paschalna połączona z procesją rezurekcyjną. Prosimy, aby ze sobą przynieść świece i wodę do poświęcenia. Będzie można zabrać także przygotowaną w buteleczkach wodę święcona. Zapraszamy poczty sztandarowe.

█ Okazja do Spowiedzi św. w Bazylice w Wielkim Tygodniu według planu zamieszczonego w „Pani Uśmiechniętej”, na stronie internetowej i gablotce.

Kancelaria Parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna tylko w Wielką Środę od 16.00 do 18.00, a potem dopiero po Świętach.

Za tydzień NIEDZIELA  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO – Msze św. jak w każdą niedzielę. Na 15.15 zapraszamy na Uroczyste Świąteczne Nieszpory.  W Poniedziałek Wielkanocny – II Dzień Świąt – Msze św. również w porządku niedzielnym.

█ Trwa peregrynacja Obrazu Pani Uśmiechniętej w rodzinach. Jest to związane z Jubileuszem 300-lecia przybycia Świętego Wizerunku Matki Bożej do Pszowa. W zakrystii znajduje się kalendarz odwiedzin, gdzie można zapisać swoją rodzinę, aby zabrać obraz do domu.

█ Jak sami widzimy, pomoc uchodźcom z Ukrainy wymaga długotrwałych i skoordynowanych działań. Bóg zapłać za już okazane serce i pomoc. Do kosza przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego, można w dalszym ciągu składać dary, produkty spożywcze i chemiczne. Ofiary pieniężne można składać do skarbonki św. Antoniego, lub na konto parafii (konto Getinbanku) z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.

█ W zakrystii i kiosku parafialnym jest do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”, „Pani Uśmiechniętej”, a także książka wydana przez Wspólnotę Trudnych Małżeństw SYCHAR pt. „Ile jest warta Twoja obrączka”.

█ Dziś kolekta na bieżące potrzeby naszej wspólnoty parafialnej; w czasie ceremonii kolekta na Boży Grób w Jerozolimie i Chrześcijan w Ziemi Świętej; za tydzień świąteczna kolekta inwestycyjna; w II Dzień Świąt kolekta na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Ofiary na kwiaty na dekorację świąteczną naszej Bazyliki można składać do skarbonki przy ołtarzu św. Barbary lub u s. Agaty. Bóg zapłać!