• Post author:

ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA Z 17 KWIETNIA 2020 R.

UZUPEŁNIENIE DO ZARZĄDZENIA KS. ARCYBISKUPA Z DNIA 17 KWIETNIA 2020

INSTRUKCJA OBSŁUGI PARAFII: JAK WRÓCIĆ DO KOŚCIOŁA OD 20 KWIETNIA?

 

█ Dziś w 2. Niedzielę Wielkanocną oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu. Pan Jezus przekazał świętej Faustynie: „Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz. Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego”. O godzinie 15.00 odprawimy nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. 

█ Od dzisiejszej niedzieli rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Przy ołtarzu Miłosiernego Jezusa wystawiony jest kosz, do którego można składać produkty spożywcze o dłuższym terminie ważności, a także środki chemiczne, które przekażemy do Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. M.Laury Meozzi w Pogrzebieniu, prowadzonej przez Siostry Salezjanki.

█ W czwartek przypada Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

█ W sobotę 25 kwietnia przypada Święto św. Marka, Ewangelisty. Po Mszy św. o godzinie 8.00 odprawimy nabożeństwo o urodzaje i błogosławieństwo Boże w pracy.

█ Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna.

█ Przypominamy, że obowiązują nadal poprzednio wydane akty prawne Metropolity Katowickiego związane z ogłoszeniem stanu epidemicznego i odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej, jedynie według nowego zarządzenia:

– przywrócony jest udział wiernych w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej w celebrowanych w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św.; w przypadku pogrzebu ograniczenie do najbliższej rodziny, z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2, w naszej Bazylice liczba uczestników wynosi do 40 osób; siadamy w ławkach, w miejscach oznaczonych.

 – w związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa.

– dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcamy więc do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw, w tym do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30. Z naszej Bazyliki transmitujemy w internecie wszystkie Msze św. i nabożeństwa, zgodnie z porządkiem nabożeństw. Pełny tekst nowego zarządzenia Ks. Arcybiskupa oraz porządek nabożeństw zamieszczamy na stronie internetowej parafii, w gablotce i w naszej gazetce „Pani Uśmiechnięta”.

█ Pragniemy również przypomnieć, że zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa:

– mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, usilnie zaleca się wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę; przypominamy także o możliwości przyjęcia Komunii św. w sposób duchowy.

-w parafiach nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie.

-odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmuje się zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizuje się dla nich żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi). Ponieważ stan epidemii nie został odwołany i dzieci nie wróciły do szkół, odwołano więc  wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.

█ Kościół jest otwarty w ciągu dnia dla prywatnej adoracji wiernych w czasie, kiedy nie odbywają się nabożeństwa.

█ W stałych godzinach jesteśmy do dyspozycji w  Kancelarii Parafialnej. Prosimy o załatwienie spraw związanych z zamówionymi intencjami Mszy św. oraz opłat cmentarnych, porządkowych.

█ Zainteresowanych narzeczonych odsyłamy na stronę internetową Duszpasterstwa Rodzin naszej Archidiecezji. Systematycznie będą pojawiały się tam dodatkowe terminy nauk przedślubnych prowadzonych w formie wideokonferencji.

https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/wazne/186-nauki-przedmalzenskie-wideokonferencja

█ Ponieważ trwa zagrożenie epidemiologiczne, dlatego prosimy, aby ofiary na potrzeby parafii składać do skarbony w tyle kościoła lub bezpośrednio na konto parafii, którego numer znajduje się na stronie internetowej. W kancelarii, ofiary i opłaty, można także składać płacąc kartą płatniczą w formie bezgotówkowej. Wyrażamy szczere podziękowanie za każdą złożoną ofiary i zrozumienie. Bóg zapłać !