ANKIETA DO POMOCY W PSZOWIE: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeZ_gPkdcG8i5i9p7EFlbZPULvWj1vFk59iVDkVT0S0yAdSYg/viewform?fbclid=IwAR1YomaCoZ3-pnIOcq4dkk-hfcv9bRSXQH5uto5K42eNyZcSKCTc-r-tuK4

 

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POMOCY UCHODŹCOM Z UKRAINY / dotyczy par. Narodzenia NMP w Pszowie/:

  1. Ofiary na pomoc Ukrainie, można składać przed do skarbonki św. Antoniego w tyle kościoła lub przelewem bezpośrednio na konto bankowe naszej parafii /konto GetinBanku/ z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.
  2. Do kosza przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego, można składać potrzebne dary – lista jest aktualizowana poniżej.
  3. Ruszyła akcja Paczka dla Ukrainy w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas dla rodzin na Ukrainie, bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia. Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów, która jest dostępna w na stronie diecezjalnej Caritas w aktualnościach https://katowice.caritas.pl oraz w informacjach parafialnych. Prosimy o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów, umieszczenie ich w kartonowym pudle o wymiarach: szerokość 53 cm x głębokość 40 cm x wysokość 26 cm. Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku, którego treść jest również do pobrania ze strony internetowej Caritas. Kartony powinny być wytrzymałe i zamykane od góry. Prosimy o niezaklejanie zamknięcia. Gotowe kartony przekazujemy do parafii w do salki GCI najlepiej w czasie dyżuru Pań z Zespołu CARITAS, w tygodniu po Mszy św. o godz. 8.00 do 9.00. W tej sprawie prosimy kontaktować się bezpośrednio z księżmi.
  4. Po ustaleniach z władzami miasta, postanowiono, aby wszystkie ważne informacje pochodziły z jednego źródła, dlatego wszelkie informacje na temat organizacji pomocy, a także przyjmowania uchodźców, są umieszczane na stronie miejskiej Pszowa. Tam też znajdziemy potrzebne numery telefonów.
  5. Jest możliwość zgłoszenia chętnych rodzin do przyjęcia uchodźców w domach prywatnych. Potrzebne są następujące dane: imię i nazwisko osoby przyjmującej do kontaktu, telefon, adres lokalu, ilość deklarowanych osób do przyjęcia /ilość pomieszczeń, deklarowany czas pobytu uchodźców, rodzaj budynku (dom wolnostojący, kamienica, mieszkanie w bloku). Przyjmowanie uchodźców odbywa się na koszt przyjmującego, który zabezpiecza nocleg, media oraz wyżywienie. W miarę możliwości parafialna CARITAS służy pomocą finansową. Prosimy zatem o rozważne podejmowanie decyzji według własnych możliwości finansowych. Zgłoszenia są przyjmowane przez stronę internetową Urzędu Miasta, gdzie znajdują się ważne informacje i w salce GCI w środę 9.03 w godzinach od 9.00 – 11.00 przez Panie z Parafialnego Zespołu CARITAS.
  6. Zwracamy się z gorącą prośbą o zgłaszanie się chętnych do przyjęcia uchodźców z Ukrainy w swoim domu. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja jest trudna, ale sytuacja tych ludzi jest dramatyczna. Zgłoszenia przyjmujemy w czasie dyżurów naszego Zespołu CARITAS w salce GCI w środę od 9.00 do 11.00 i piątek od 16.00 do 17.00 lub telefonicznie, kontaktując się z księdzem proboszczem. Informacje dotyczące pomocy uchodźcom są umieszczone na stronie miejskiej Pszowa. Tam też znajdziemy potrzebne numery telefonów. W poniedziałek (14 marca) w MOK-u w Pszowie o godzinie 17.00 spotkanie wolontariuszy, którzy pragną w jakikolwiek sposób włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
  7. Inne ważne informacje będą podawane sukcesywnie.

***

WAŻNA  INFORMACJA – pomoc duszpasterska dla uchodźców

Liturgia bizantyńska sprawowana jest przez ks. Wołodymira:

– w Tychach w kościele św. Krzysztofa w każdą niedzielę o godz. 13. 00
– w Sosnowcu w kościele św. Jacka w każdą niedzielę o godz. 15. 00
– w Gliwicach w kaplicy NSPJ Sióstr Boromeuszek w każdą niedzielę
  o godz. 10:30.

Spowiedź święta w języku ukraińskim – katedra Chrystusa Króla w Katowicach – w każdy piątek w godz. 11:00 – 13:00.
W razie pytań ks. Wołodymir Łytwyniw jest dostępny pod numerem telefonu +48 514 841 933.

***

Parafianie pytają, jak mogą pomóc finansowo ojcu Błażejowi Gawliczkowi – Oblatowi, który pochodzi z Pszowa i posługuje w Ukrainie:

Błażej Gawliczek OMI
Prowincja M O N M N Delegatura Prowincjalna w Ukrainie

Ul. Ostatnia 14, 60-102 POZNAŃ, Polska
Nr rachunku:
64 1240 1763 1111 0000 1813 2416
Tytułem: Pomoc Ukrainie

***

 

Jak wygląda pomoc mieszkańcom Ukrainy w naszym mieście?
1. Uchodźcy zamieszkali w Gościńcu Pszowskim, w Ochotnicza Straż Pożarna Pszów oraz w wielu domach prywatnych. Gotowy na przyjęcie kolejnych gości jest Dom Parafialny. Tworzą się powoli miejsca w budynku lodowiska. ?
2. W Harcówce (Domu Parafialnym) funkcjonuje sklep-magazyn odzieży dla mieszkańców Ukrainy. Szczep Smoki zaprasza uchodźców we wtorki i czwartki w godzinach 17.00-20.00. Wszyscy, którzy chcieliby przynieść swoje dary, mogą to zrobić w soboty w godzinach 9.00-15.00 (do Harcówki).?
3. Co jest potrzebne teraz? Buty wiosenne, koszulki z krótkim rękawem, ubrania dla starszych dzieci. Ogólnie: zbliża się lato. Potrzeba ubrań letnich. Kiedy przyjadą kolejni uchodźcy wpierw rozeznamy ich potrzeby i będziemy na bieżąco o wszystkim pisać (warto śledzić Pszów – profil miasta). Gdzie składać dary? W szkołach i przedszkolach, w Harcówce w soboty, w kościele (pod ołtarzem Miłosierdzia Bożego). Wszystkie te punkty są ze sobą połączone w działaniach.????
4. W Urzędzie Miasta skoordynowano akcję przyznawania numeru PESEL. Zorganizowano też spotkanie pomocowe o świadczeniach, o które mogą wnioskować Ukrainki. Jakości przeprowadzonej pomocy administracyjnej zazdroszczą nam inne miasta.✅
5. W Miejski Ośrodek Kultury Pszów funkcjonuje punkt informacyjny dla uchodźców oraz ich opiekunów (w Bibliotece).❓
6. Świetlica Środowiskowa w Pszowie oferuje opiekę nad dziećmi ukraińskimi. Warunek: należy zgłosić taką chęć telefonicznie +48 32 729 19 10 lub osobiście (oś.Kościuszki 38) dzień wcześniej. ?
7. Od ostatniego piątku Ukraińczycy mogą uczyć się języka polskiego w Biblioteka Publiczna Miasta Pszów (w MOKu). Zdecydowana większość gości rozpoczęła poszukiwanie pracy. Jeśli chcesz dać im pracę – zgłoś swoją chęć w Urzędzie Miasta. ??
8. Jest dostępna mapka Pszowa dla mieszkańców Ukrainy. Można ją pobrać tu: https://drive.google.com/…/1WYkkez4N_wbUvRT5C…/view… ❗
9. W szkołach przyjmujemy kolejnych uczniów z Ukrainy, starając się ich integrować ze społecznością dzieci.?‍??‍?
10. Porady prawne świadczone będą w języku ukraińskim w każdy wtorek w godz. od 10.00 do godz. 14.00 w Biurze Integracji Cudzoziemców na parterze budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim znajdującego się przy ulicy Wałowej 30.⬆️
11. W Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie został uruchomiony punkt wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Porady są udzielane przez psychologów we wtorki od 14.00 do 16.00 i w piątki od 10.00 do 12.00. Organizatorem merytorycznym działania jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wodzisławiu Śl. ⬆️
12. Ofiary na pomoc Ukrainie, można składać przed do skarbonki św. Antoniego w tyle kościoła lub przelewem bezpośrednio na konto bankowe naszej parafii /konto GetinBanku/ z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.
13. Zwracamy się z gorącą prośbą o zgłaszanie się chętnych do przyjęcia uchodźców z Ukrainy w swoim domu. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja jest trudna, ale sytuacja tych ludzi jest dramatyczna. Zgłoszenia przyjmujemy w czasie dyżurów naszego Zespołu CARITAS w salce GCI w środę od 9.00 do 11.00 i piątek od 16.00 do 17.00 lub telefonicznie, kontaktując się z księdzem proboszczem.
 
Wiecie, co jest niesamowite? Współpraca i zaangażowanie wszystkich mieszkańców i instytucji w Pszowie. Sposób zorganizowania pomocy jest scentralizowany, na bieżąco przechodzą wszystkie informacje. Tego się trzymajmy, mówmy dalej jednym głosem.❤❤❤
 
Dziękujemy wraz z Miastem Pszów wszystkim organizacjom, sponsorom, fundacjom, ludziom dobrej woli, wolontariuszom. Bez Was nie dalibyśmy rady! Jesteście wielcy! A my jesteśmy dumni, że mamy TAKICH LUDZI wokół siebie.❤❤❤
 
Uważajcie na fejkowe (nieprawdziwe) informacje. Korzystajcie z oficjalnych źródeł wiadomości.‼️‼️
 
A poniżej zdjęcia z Domu Parafialnego. Przygotowano tam Sklep oraz 36 miejsc dla uchodźców. Salę przedzielono parawanami, uzupełniono każdą sekcję o szafki i lampki nocne, przedłużacze, wieszaki na ubrania, wyremontowano już wcześniej, a teraz doposażono kuchnię, powstało miejsce prysznicowe i parę innych udogodnień – chcąc dać ludziom choć trochę prywatności i komfortu życia.?