ODPUST PSZOWSKI – 8 WRZEŚNIA 2021

ZAPROSZENIE NA ODPUST W PSZOWIE (8 WRZEŚNIA 2021)

Włoska poetka Alda Merini napisała: „Kiedy Bóg ucałował ziemię, narodziła się Maryja”. Co roku na pszowskim wzgórzu mamy łaskę wysławiać Boga właśnie za dar narodzin Maryi, ponieważ Jej narodzenie zapowiedziało nadejście Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.[1]

Tegoroczne hasło naszego pielgrzymowania „Zgromadzeni z Maryją na świętej Wieczerzy” zwraca uwagę na postawę Niewiasty Eucharystii[2]. Od Maryi możemy uczyć się trwania we wspólnocie przy eucharystycznym stole oraz miłości i adorowania Hostii, czyli Ciała Jej Syna. Święty Jan Paweł II pisze w liście do kapłanów na Wielki Czwartek[3], że nie wiemy, czy Maryja była obecna w Wieczerniku. Możemy jedynie domyślać się, że gdzie jest Jezus, tam też jest Jego Matka. Czcigodny Sługa Boży ks. kardynał Stefan Wyszyński słusznie zauważył: „Jak Bóg jest delikatny, że ani na chwilę od początków narodzenia Kościoła nie pozostawia nas bez Matki.”

W tym roku długo wyczekiwana beatyfikacja cytowanego Prymasa Tysiąclecia oraz Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji w niedzielę 12 września wyjątkowo zmieni termin uroczystości odpustowych w Pszowie. Zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej Pani Uśmiechniętej w środę, 8 września na Sumę Pontyfikalną o godzinie 17.00 oraz na Apel Maryjny o godzinie 20.30. Pozostałe Msze będziemy celebrować o godzinie 7.00, 9.00, 10.30 i 12.00. Dzień wcześniej, 7 września, odprawimy Nieszpory Maryjne o godzinie 17.30.

Zapraszamy przed Obraz Pani Uśmiechniętej parafian i pielgrzymów indywidualnych oraz grupy, pamiętając o zachowaniu wszystkich aktualnych wymogów sanitarnych. Szczegółowy pogram pielgrzymki dostępny jest na plakatach oraz stronie internetowej Bazyliki[4]. Tych, którzy nie mogą fizycznie przybyć na pszowskie wzgórze, zapraszamy na parafialny kanał YouTube[5], gdzie dostępna jest stała transmisja z bazyliki.

Do zobaczenia w Pszowie: po uśmiech, po radość, po nadzieję!

 

Ks. Andrzej Pyrsz
Proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Pszowie

 

[1] Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy – Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2020/2021, Zeszyt maryjny, s. 39

[2] Jan Paweł II, encyklika Ecclesia de Eucharistia, określenie Jana Pawła II na Maryję

[3] Jan Paweł II, List do kapłanów na Wielki Czwartek „Z Maryją pod krzyżem” 1988, pkt. 2.

[4] https://bazylika-pszow.pl/

[5] https://www.youtube.com/channel/UC2yRQAn3eXbBjO7zOQmde2g


Polityka Prywatności jest dostępna tutaj.
Copyright © Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pszowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.