Ksiądz Paweł Pośpiech

      Ksiądz Paweł Pośpiech urodził się 22 stycznia 1878 r. w Kokoszycach w rodzinie górniczej, tam też ukończył szkołę podstawową. Był zdolnym uczniem i rodzice – matka Konstantyna i ojciec Teodor – umożliwili mu dalsze kształcenie w gimnazjum w Raciborzu. Po ukończeniu gimnazjum podjął studia filozoficzno – teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim i w 1903 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Mszę świętą prymicyjną odprawił w kościele parafialnym w Pszowie. Następnie pracował jako duszpasterz w parafii św. Jerzego w Rydułtowach oraz kolejno w Pruszkowie, Orzegowie, Rudzie Śląskiej, Raciborzu, Krapkowicach i Zgorzelcu.

     Wychowany był w polskiej rodzinie. W tym okresie nasilona była germanizacja ludności śląskiej. Ksiądz Pośpiech brał udział w różnych uroczystościach na których wygłaszał patriotyczne przemówienia. Znano go jako gorliwego kaznodzieję oraz wybitnego mówcę i gorącego patriotę. Uzyskał dużą popularność i w 1912 roku wybrano go na posła do parlamentu niemieckiego z okręgu rybnicko-pszczyńskiego. Przemawiając w Reichstagu krytykował pruską politykę germanizacyjną. Bronił lud śląski przed wynarodowieniem. Kochał Boga i Ojczyzną.

      W 1913 roku całkowicie poświęcił się pracy parlamentarnej. Wydawał w Katowicach „Gazetę Ludową” i „Niwę Śląską”. W okresie międzywojennym, przez okres 2 lat, był posłem Sejmu Polskiego. Był też współzałożycielem Związku Śląskich Kół Śpiewaczych.

      Jego aktywność społeczno – polityczną przerwała choroba. Przeniósł się do klasztoru Sióstr Służebniczek Maryji Panny w Pszczynie, gdzie zmarł 26 marca 1922 roku. W pogrzebie brały udział delegacje z Pszowa i Rydułtów. Pochowano go w Alei Zasłużonych na cmentarzu katolickim w Pszczynie.

Więcej o działalności księdza Pawła Pośpiecha można się dowiedzieć w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz w publikacji TP Rydułtów „Kluka” nr 6/98.

Zygmunt Krakowczyk

                                  Paweł Pośpiech-portret_1080             Paweł Pośpiech_1080


Polityka Prywatności jest dostępna tutaj.
Copyright © Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pszowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.